25 września 2007r. w naszej Szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość – otwarcia Izby Pamięci Generała Władysława Andersa. Inicjatywa ta wpisuje się w obchody Roku Generała Andersa. Z tej okazji do XCIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta przybyło wielu znamienitych gości: p. Ryszard Kaczorowski – były Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie z małżonką, p. Minister Janusz Krupski – Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, p. Generał Kazimierz Gilarski – reprezentujący MON, p. Grzegorz Tyszko – Mazowiecki Kurator Oświaty, ks. gen. brygady – Ryszard Borski – Ewangelicki Biskup Wojskowy, ks. Komandor Janusz Bąk – reprezentujący Biskupa Polowego Wojska Polskiego, o. prof. Eustachy Rakoczy ZP – rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, p. Jan Tarczyński – Sekretarz Generalny Komitetu Organizacyjnego Roku Gen. Władysława Andersa – wiceprezes Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, p. dr hab. Jan Żaryn – Dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, p. płk. prof. Krzysztof Komorowski – Dyrektor Wojskowego Biura Badań Historycznych, p. Andrzej Dziubecki – Dyrektor Biura Informacji i Dokumentacji Kancelarii Senatu RP, p. Beata Murawska zastępca Dyrektora Biura Edukacji reprezentująca Prezydenta m. st. Warszawy, p. Tomasz Kucharski – Burmistrz Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy, p. płk. Jerzy Kłosowski – członek Komitetu Organizacyjnego Roku Gen. Andersa, p. Piotr Gabryel – zastępca Redaktora Naczelnego Rzeczpospolitej, p. Jan Krzysztof Bielecki – Prezes Zarządu Banku PEKAO S.A., p. dr Jacek Starościak – sekretarz Zarządu Fundacji Bankowej im. dr Mariana Kantona, p. Urszula Peryt – Patrzała – Prezes Firmy Thalgo – Poland, p. prof. dr hab. Janusz Cisek – Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, p. dr Zbigniew Wawer – historyk oraz goście z Australii.

Oficjalna część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej, a składały się na nią wystąpienia zaproszonych gości oraz krótki koncert chóru reprezentacyjnego Wojska Polskiego, który wykonał „Warszawiankę” oraz pieśni związane z 2 Korpusem Generała Władysława Andersa. W trakcie uroczystości wręczono medale „Pro Memoria”, przyznawane za działalność służącą pielęgnowaniu pamięci historycznej. Odznaczenia: p. Beacie Łapińskiej, p. Bożenie Gromadzkiej, p. Maciejowi Rosolakowi, p. Adamowi Sikorskiemu, i p. Tomaszowi Stańczykowi wręczył Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - p. Minister Janusz Krupski - Sekretarz Stanu. W imieniu wyróżnionych głos zabrał redaktor Rzeczpospolitej – Maciej Rosolak.

W swoim wystąpieniu Kierownik ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych p. Janusz Krupski podkreślił rolę wybitnych jednostek w życiu narodu – poety – Patrona Szkoły Zbigniewa Herberta i wybitnego generała – Władysława Andersa.

Prezydent Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski w swoim przemówieniu skupił się na zasługach Gen. Andersa w służbie „Ojczyźnie i bliźnim”, co pozwoliło wskazać Generała Władysława Andersa jako wzór postawy obywatelskiej dla młodego pokolenia Polaków.

Rada Pedagogiczna i uczniowie XCIX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta podjęli uchwałę o uhonorowaniu tytułem Honorowego Członka Społeczności XCIX LO im. Z. Herberta: p. Ryszarda Kaczorowskiego – b. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie, p. Ministra Janusza Krupskiego – Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i p. Piotra Łukasza Andrzejewskiego – senatora RP.

Utworzono: niedziela, 18, marzec 2012 13:01